Information Categorys

Crémant d´Alsace AOC – Brut

Château Ollwiller: Crémant d'Alsace Brut
€ 14,00*
0,75 Liter (€ 18,67 / Liter)
* including VAT plus shipping
Château Ollwiller Sparkling Wine
Provenance: France
Ingredients & Nutrition
Legal guarantee
in Stock (Processing time until shipping:: 3-4 days)
Total
Number:
Base price
This product contains alcohol and cannot be sold to people aged under 18. With your order you confirm that you have reached the legal minimum age.
Description

Exotic aroma of pineapple with intense roasted hazelnut

The vines located in the picturesque ‘Château Ollwiller Clos de la Tourelle’ location provide the basis for this fresh and fruity Crémant.

 

Refined with the exotic fruity aroma of pineapple and the roasted and intense notes of hazelnut. The taste is pure, light and very nicely balanced.

 

Bottle 0.75 l
Contains Sulfits
Alcohol 12 % vol.
   
Taste / Sugar content
brut
   
Provenance / Region Alsace (France)
Terroir Mineral-rich Marl-limestone-sandstone soil
   
Produced by CVVA, Cave du Vieil Armand, 1 route de Cernay, F-68360 Soultz-Wuenheim, France

 

Due to shipping restrictions, this product unfortunately can only be shipped domestically within Germany.

 

Our tip: You can buy the wine directly from Château Ollwiller.

accessories
Zutaten & Nährwerte
Nutrients
per 100 ml
Energy
276 kJ / 66 kcal
Fat content
thereof Saturates
Carbohydrates
1,1
thereof Sugar
0,4
Proteine
Salt

Contains negligible amounts of fat (including saturates), protein and salt.

Contains sulphites.

Reviews
Query on the Item?
Do you have any questions on this item?
Your E-mail Adress
My Question:
Context
EU Legal guarantee
Legal guarantee

Minimum two-year legal guarantee protection for goods sold in the European Union.

 

Consumers can claim their rights under the legal guarantee of conformity, for example if goods:

  • do not match the description;
  • do not function as intended.

 

Sellers are liable for any lack of conformity which existed when the goods were delivered, and which becomes apparent within the legal guarantee period. Sellers in such a situation are required to offer:

  • free repair or free replacement;
  • in some cases, a price reduction or full reimbursement.

What to do if you receive non-conforming goods:

  1. Contact the seller as soon as possible to report the issue;
  2. Provide proof of purchase, such as a receipt, invoice, or bank statement.

GARAN label

Sellers and producers may also offer commercial guarantees, which apply independently from the legal guarantee. For example, you may see this GARAN label representing a commercial guarantee of durability offered by the producer at no additional cost and covering the entire good.

Description
accessories
Zutaten & Nährwerte
Reviews
Query on the Item?
EU Legal guarantee

Exotic aroma of pineapple with intense roasted hazelnut

The vines located in the picturesque ‘Château Ollwiller Clos de la Tourelle’ location provide the basis for this fresh and fruity Crémant.

 

Refined with the exotic fruity aroma of pineapple and the roasted and intense notes of hazelnut. The taste is pure, light and very nicely balanced.

 

Bottle 0.75 l
Contains Sulfits
Alcohol 12 % vol.
   
Taste / Sugar content
brut
   
Provenance / Region Alsace (France)
Terroir Mineral-rich Marl-limestone-sandstone soil
   
Produced by CVVA, Cave du Vieil Armand, 1 route de Cernay, F-68360 Soultz-Wuenheim, France

 

Due to shipping restrictions, this product unfortunately can only be shipped domestically within Germany.

 

Our tip: You can buy the wine directly from Château Ollwiller.

Nutrients
per 100 ml
Energy
276 kJ / 66 kcal
Fat content
thereof Saturates
Carbohydrates
1,1
thereof Sugar
0,4
Proteine
Salt

Contains negligible amounts of fat (including saturates), protein and salt.

Contains sulphites.

Do you have any questions on this item?
Your E-mail Adress
My Question:
Context
Legal guarantee

Minimum two-year legal guarantee protection for goods sold in the European Union.

 

Consumers can claim their rights under the legal guarantee of conformity, for example if goods:

  • do not match the description;
  • do not function as intended.

 

Sellers are liable for any lack of conformity which existed when the goods were delivered, and which becomes apparent within the legal guarantee period. Sellers in such a situation are required to offer:

  • free repair or free replacement;
  • in some cases, a price reduction or full reimbursement.

What to do if you receive non-conforming goods:

  1. Contact the seller as soon as possible to report the issue;
  2. Provide proof of purchase, such as a receipt, invoice, or bank statement.

GARAN label

Sellers and producers may also offer commercial guarantees, which apply independently from the legal guarantee. For example, you may see this GARAN label representing a commercial guarantee of durability offered by the producer at no additional cost and covering the entire good.

Article recommendations

€ 15,00*
0,75 Liter (€ 20,00 / Liter)
€ 20,00*
0,75 Liter (€ 26,67 / Liter)
€ 18,00*
0,75 Liter (€ 24,00 / Liter)
€ 2,95*
250 g (€ 11,80 / kg)
€ 18,00*
0,75 Liter (€ 24,00 / Liter)
€ 8,99*
310 g (€ 29,00 / kg)