Information Categorys

ALSACE GRAND CRU OLLWILLER RIESLING - AOC 2022 | TROCKEN

Château Ollwiller: Riesling Grand Cru
€ 20,00*
0,75 Liter (€ 26,67 / Liter)
* including VAT plus shipping
Riesling white wine 2022
Provenance: France
Ingredients & Nutrition
Legal guarantee
in Stock (Processing time until shipping:: 3-4 days)
Total
Number:
Base price
This product contains alcohol and cannot be sold to people aged under 18. With your order you confirm that you have reached the legal minimum age.
Description

Riesling from old vines growing on sandstone

This wine comes from old vines growing on sandstone. It not only has a very special shining yellow colour shine, but also an appealing, diverse aroma of floral notes and pineapple.

 

The scent of the yellow tropical fruit is immediately met by the nose, offering that first sensory experience even before consuming. The dry Riesling is very balanced and offers a taste with a nice length, which results from the storage in wooden barrels, among other things.

 

 

Provenance & Analytics
Origin / Growing Region Alsace (France)
Protected Designation of Origin Alsace grand cru Ollwiller
Year 2022
Net volume 0,75 L bottle
Sweetness dry
Residual sugar content 2.7 g / L
Acid part 4.8 g / L
Alcohol by Volume 12,5 % vol.
Bottled by

Cave Vinicole
du Vieil Armand
1 route de Cernay
68360 Soultz-Wuenheim
France

 

 

For now – due to shipment restrictions – exclusively available on-premises to visitors at Europa-Park Resort (Rust, Germany).

accessories
Zutaten & Nährwerte
Nutrients
per 100 ml
Energy
313 kJ / 75 kcal
Fat content
thereof Saturates
Carbohydrates
1 g
thereof Sugar
0,3 g
Proteine
Salt

Contains negligible amounts of fat (including saturates), protein and salt.

Contains sulphites.

Reviews
Query on the Item?
Do you have any questions on this item?
Your E-mail Adress
My Question:
Context
EU Legal guarantee
Legal guarantee

Minimum two-year legal guarantee protection for goods sold in the European Union.

 

Consumers can claim their rights under the legal guarantee of conformity, for example if goods:

  • do not match the description;
  • do not function as intended.

 

Sellers are liable for any lack of conformity which existed when the goods were delivered, and which becomes apparent within the legal guarantee period. Sellers in such a situation are required to offer:

  • free repair or free replacement;
  • in some cases, a price reduction or full reimbursement.

What to do if you receive non-conforming goods:

  1. Contact the seller as soon as possible to report the issue;
  2. Provide proof of purchase, such as a receipt, invoice, or bank statement.

GARAN label

Sellers and producers may also offer commercial guarantees, which apply independently from the legal guarantee. For example, you may see this GARAN label representing a commercial guarantee of durability offered by the producer at no additional cost and covering the entire good.

Description
accessories
Zutaten & Nährwerte
Reviews
Query on the Item?
EU Legal guarantee

Riesling from old vines growing on sandstone

This wine comes from old vines growing on sandstone. It not only has a very special shining yellow colour shine, but also an appealing, diverse aroma of floral notes and pineapple.

 

The scent of the yellow tropical fruit is immediately met by the nose, offering that first sensory experience even before consuming. The dry Riesling is very balanced and offers a taste with a nice length, which results from the storage in wooden barrels, among other things.

 

 

Provenance & Analytics
Origin / Growing Region Alsace (France)
Protected Designation of Origin Alsace grand cru Ollwiller
Year 2022
Net volume 0,75 L bottle
Sweetness dry
Residual sugar content 2.7 g / L
Acid part 4.8 g / L
Alcohol by Volume 12,5 % vol.
Bottled by

Cave Vinicole
du Vieil Armand
1 route de Cernay
68360 Soultz-Wuenheim
France

 

 

For now – due to shipment restrictions – exclusively available on-premises to visitors at Europa-Park Resort (Rust, Germany).

Nutrients
per 100 ml
Energy
313 kJ / 75 kcal
Fat content
thereof Saturates
Carbohydrates
1 g
thereof Sugar
0,3 g
Proteine
Salt

Contains negligible amounts of fat (including saturates), protein and salt.

Contains sulphites.

Do you have any questions on this item?
Your E-mail Adress
My Question:
Context
Legal guarantee

Minimum two-year legal guarantee protection for goods sold in the European Union.

 

Consumers can claim their rights under the legal guarantee of conformity, for example if goods:

  • do not match the description;
  • do not function as intended.

 

Sellers are liable for any lack of conformity which existed when the goods were delivered, and which becomes apparent within the legal guarantee period. Sellers in such a situation are required to offer:

  • free repair or free replacement;
  • in some cases, a price reduction or full reimbursement.

What to do if you receive non-conforming goods:

  1. Contact the seller as soon as possible to report the issue;
  2. Provide proof of purchase, such as a receipt, invoice, or bank statement.

GARAN label

Sellers and producers may also offer commercial guarantees, which apply independently from the legal guarantee. For example, you may see this GARAN label representing a commercial guarantee of durability offered by the producer at no additional cost and covering the entire good.

Article recommendations

€ 14,00*
0,75 Liter (€ 18,67 / Liter)
€ 15,00*
0,75 Liter (€ 20,00 / Liter)
€ 18,00*
0,75 Liter (€ 24,00 / Liter)
€ 18,00*
0,75 Liter (€ 24,00 / Liter)
€ 18,00*
0,75 Liter (€ 24,00 / Liter)

Recently viewed items:

€ 24,90*
0,5 Liter (€ 49,80 / Liter)