Information Categorys

Cookbook Culinary Rollercoaster Ride (in German)

Kochbuch Cover: Kulinarische Achterbahnfahrt (nur in deutscher Sprache)
€ 29,90*
* including VAT plus shipping
Legal guarantee
in Stock (Processing time until shipping:: 3-4 days)
Total
Number:
Base price
Description

The ‘Culinary Rollercoaster Ride’ guarantees a real experience for the palate and the mind

Coq au vin, berry grits, fish and chips, gyros, venison goulash, Irish stew, rösti, paella or smørrebrød - the 'Culinary Rollercoaster Ride' takes you through the gastronomic diversity of the Europa-Park Resort. 66 original recipes from the chefs of Europa-Park and the Europa-Park hotels make this cookbook a real culinary experience. The recipes range from smart starters to hearty main dishes (with and without meat) to sweet desserts and take us on a culinary journey around the world.

 

To make sure that cooking is fun, there are pages and pages of humorous illustrations by Peter Gaymann, one of Germany's most successful and respected cartoonists. His drawings make the 'Culinary Rollercoaster Ride' a humorous pleasure to read. The famous chickens spin on the carousel, zip around Europa-Park in a gondola, dance Sirtaki or stand upside down in a loop. In many of the designs, Gaymann highlights characteristics of European countries and their cuisine.

Food columnist Hans-Albert Stechl visited the chefs and restaurants at Europa-Park - including our 2 Michelin star restaurant 'Ammolite - The Lighthouse Restaurant' - and put together this colourful menu. The dishes are easy to prepare at home. All the dishes can be recreated in the kitchen with the help of detailed step-by-step instructions and practical tips.

"Europe, this great and unifying vision, must not only reach the political mind, but also the heart and the stomach in order to win people over," is how Gaymann and Stechl describe their guiding principle for the book.

184 pages, hardcover, 20 x 27cm

This book is available in German language version only!

accessories
Reviews
Query on the Item?
Do you have any questions on this item?
Your E-mail Adress
My Question:
Context
EU Legal guarantee
Legal guarantee

Minimum two-year legal guarantee protection for goods sold in the European Union.

 

Consumers can claim their rights under the legal guarantee of conformity, for example if goods:

  • do not match the description;
  • do not function as intended.

 

Sellers are liable for any lack of conformity which existed when the goods were delivered, and which becomes apparent within the legal guarantee period. Sellers in such a situation are required to offer:

  • free repair or free replacement;
  • in some cases, a price reduction or full reimbursement.

What to do if you receive non-conforming goods:

  1. Contact the seller as soon as possible to report the issue;
  2. Provide proof of purchase, such as a receipt, invoice, or bank statement.

GARAN label

Sellers and producers may also offer commercial guarantees, which apply independently from the legal guarantee. For example, you may see this GARAN label representing a commercial guarantee of durability offered by the producer at no additional cost and covering the entire good.

Description
accessories
Reviews
Query on the Item?
EU Legal guarantee

The ‘Culinary Rollercoaster Ride’ guarantees a real experience for the palate and the mind

Coq au vin, berry grits, fish and chips, gyros, venison goulash, Irish stew, rösti, paella or smørrebrød - the 'Culinary Rollercoaster Ride' takes you through the gastronomic diversity of the Europa-Park Resort. 66 original recipes from the chefs of Europa-Park and the Europa-Park hotels make this cookbook a real culinary experience. The recipes range from smart starters to hearty main dishes (with and without meat) to sweet desserts and take us on a culinary journey around the world.

 

To make sure that cooking is fun, there are pages and pages of humorous illustrations by Peter Gaymann, one of Germany's most successful and respected cartoonists. His drawings make the 'Culinary Rollercoaster Ride' a humorous pleasure to read. The famous chickens spin on the carousel, zip around Europa-Park in a gondola, dance Sirtaki or stand upside down in a loop. In many of the designs, Gaymann highlights characteristics of European countries and their cuisine.

Food columnist Hans-Albert Stechl visited the chefs and restaurants at Europa-Park - including our 2 Michelin star restaurant 'Ammolite - The Lighthouse Restaurant' - and put together this colourful menu. The dishes are easy to prepare at home. All the dishes can be recreated in the kitchen with the help of detailed step-by-step instructions and practical tips.

"Europe, this great and unifying vision, must not only reach the political mind, but also the heart and the stomach in order to win people over," is how Gaymann and Stechl describe their guiding principle for the book.

184 pages, hardcover, 20 x 27cm

This book is available in German language version only!

Do you have any questions on this item?
Your E-mail Adress
My Question:
Context
Legal guarantee

Minimum two-year legal guarantee protection for goods sold in the European Union.

 

Consumers can claim their rights under the legal guarantee of conformity, for example if goods:

  • do not match the description;
  • do not function as intended.

 

Sellers are liable for any lack of conformity which existed when the goods were delivered, and which becomes apparent within the legal guarantee period. Sellers in such a situation are required to offer:

  • free repair or free replacement;
  • in some cases, a price reduction or full reimbursement.

What to do if you receive non-conforming goods:

  1. Contact the seller as soon as possible to report the issue;
  2. Provide proof of purchase, such as a receipt, invoice, or bank statement.

GARAN label

Sellers and producers may also offer commercial guarantees, which apply independently from the legal guarantee. For example, you may see this GARAN label representing a commercial guarantee of durability offered by the producer at no additional cost and covering the entire good.

Related Products

Article recommendations

€ 2,95*
250 g (€ 11,80 / kg)
€ 8,99*
310 g (€ 29,00 / kg)
€ 0,50*
17 g (€ 29,41 / kg)
€ 0,50*
17 g (€ 29,41 / kg)