Information Categorys

ALZA –LXIR Vermouth

Falstaff 92 Points
ALZA L’Élixir Vermouth from Alsace 0.75l
€ 18,90*
0,75 Liter (€ 25,20 / Liter)
* including VAT plus shipping
Vermouth
Provenance: Deutschland
Ingredients & Nutrition
Legal guarantee
in Stock (Processing time until shipping:: 3-4 days)
Total
Number:
Base price
This product contains alcohol and cannot be sold to people aged under 18. With your order you confirm that you have reached the legal minimum age.
Description

ALZA LXIR Vermouth – as wild as the stories that were never told

Der unkonventionelle Vermouth für alle, die ihr Leben losgelöst von Erwartungen leben wollen. Wild und frei, ein Drink ohne Regeln und ohne Label.

 

Pur oder gemischt ein Vibe, der belebt. Botanicals treffen auf ALZA Le Rosé und die Luft vibriert, wenn der Geschmack von Freiheit auf Deiner Zunge entsteht. Ein Gefühl, das nicht erklärt werden kann, nur gelebt. Wie die pulsierenden Momente des Lebens selbst.

 

Das LXIR für nie erzählte Geschichten!

 

Rezepte: ALZA LXIR – der erfrischend herbe Vermouth 

 

Die Basis  

ALZA Le Rosé Pinot Noir
20 Botanicals von Château Ollwiller

 

Trinktemperatur: 15 °C

 

 

Herkunft & Messwerte
Herkunft Grundwein Elsass (Frankreich)
Verkehrsbezeichnung Wermut
   
Füllmenge 0,75 L Flasche
Zuckergehalt demi-sec
   
Alkoholgehalt 18 % vol.
   
Hergestellt für

Domaine d’Ollwiller
3 Allée de l’amitié franco-allemande
68500 Wuenheim Frankreich 

 

Das Blending, die Abfüllung sowie die Etikettierung finden in Handarbeit im Europa-Park statt.

Leider ist eine Lieferung dieses Artikels bisher nur innerhalb Deutschlands möglich.

accessories
Zutaten & Nährwerte
Nutrients
per 100 ml
Energy
530 kJ / 127 kcal
Fat content
thereof Saturates
Carbohydrates
7,4
thereof Sugar
5,3
Proteine
Salt

Enthält geringfügige Mengen von Fett (einschließlich gesättigten Fettsäuren), Eiweiß und Salz.

Wein (Trauben, Antioxidationsmittel Sulfite), rektifiziertes Traubenmostkonzentrat, Auszüge aus aromatischen Kräutern (darunter Artemisia, ein Korbblütler)

Reviews
Query on the Item?
Do you have any questions on this item?
Your E-mail Adress
My Question:
Context
EU Legal guarantee
Legal guarantee

Minimum two-year legal guarantee protection for goods sold in the European Union.

 

Consumers can claim their rights under the legal guarantee of conformity, for example if goods:

  • do not match the description;
  • do not function as intended.

 

Sellers are liable for any lack of conformity which existed when the goods were delivered, and which becomes apparent within the legal guarantee period. Sellers in such a situation are required to offer:

  • free repair or free replacement;
  • in some cases, a price reduction or full reimbursement.

What to do if you receive non-conforming goods:

  1. Contact the seller as soon as possible to report the issue;
  2. Provide proof of purchase, such as a receipt, invoice, or bank statement.

GARAN label

Sellers and producers may also offer commercial guarantees, which apply independently from the legal guarantee. For example, you may see this GARAN label representing a commercial guarantee of durability offered by the producer at no additional cost and covering the entire good.

Description
accessories
Zutaten & Nährwerte
Reviews
Query on the Item?
EU Legal guarantee

ALZA LXIR Vermouth – as wild as the stories that were never told

Der unkonventionelle Vermouth für alle, die ihr Leben losgelöst von Erwartungen leben wollen. Wild und frei, ein Drink ohne Regeln und ohne Label.

 

Pur oder gemischt ein Vibe, der belebt. Botanicals treffen auf ALZA Le Rosé und die Luft vibriert, wenn der Geschmack von Freiheit auf Deiner Zunge entsteht. Ein Gefühl, das nicht erklärt werden kann, nur gelebt. Wie die pulsierenden Momente des Lebens selbst.

 

Das LXIR für nie erzählte Geschichten!

 

Rezepte: ALZA LXIR – der erfrischend herbe Vermouth 

 

Die Basis  

ALZA Le Rosé Pinot Noir
20 Botanicals von Château Ollwiller

 

Trinktemperatur: 15 °C

 

 

Herkunft & Messwerte
Herkunft Grundwein Elsass (Frankreich)
Verkehrsbezeichnung Wermut
   
Füllmenge 0,75 L Flasche
Zuckergehalt demi-sec
   
Alkoholgehalt 18 % vol.
   
Hergestellt für

Domaine d’Ollwiller
3 Allée de l’amitié franco-allemande
68500 Wuenheim Frankreich 

 

Das Blending, die Abfüllung sowie die Etikettierung finden in Handarbeit im Europa-Park statt.

Leider ist eine Lieferung dieses Artikels bisher nur innerhalb Deutschlands möglich.

Nutrients
per 100 ml
Energy
530 kJ / 127 kcal
Fat content
thereof Saturates
Carbohydrates
7,4
thereof Sugar
5,3
Proteine
Salt

Enthält geringfügige Mengen von Fett (einschließlich gesättigten Fettsäuren), Eiweiß und Salz.

Wein (Trauben, Antioxidationsmittel Sulfite), rektifiziertes Traubenmostkonzentrat, Auszüge aus aromatischen Kräutern (darunter Artemisia, ein Korbblütler)

Do you have any questions on this item?
Your E-mail Adress
My Question:
Context
Legal guarantee

Minimum two-year legal guarantee protection for goods sold in the European Union.

 

Consumers can claim their rights under the legal guarantee of conformity, for example if goods:

  • do not match the description;
  • do not function as intended.

 

Sellers are liable for any lack of conformity which existed when the goods were delivered, and which becomes apparent within the legal guarantee period. Sellers in such a situation are required to offer:

  • free repair or free replacement;
  • in some cases, a price reduction or full reimbursement.

What to do if you receive non-conforming goods:

  1. Contact the seller as soon as possible to report the issue;
  2. Provide proof of purchase, such as a receipt, invoice, or bank statement.

GARAN label

Sellers and producers may also offer commercial guarantees, which apply independently from the legal guarantee. For example, you may see this GARAN label representing a commercial guarantee of durability offered by the producer at no additional cost and covering the entire good.

Article recommendations

€ 18,00*
0,75 Liter (€ 24,00 / Liter)
€ 2,95*
250 g (€ 11,80 / kg)
€ 15,00*
0,75 Liter (€ 20,00 / Liter)
€ 18,00*
0,75 Liter (€ 24,00 / Liter)
€ 20,00*
0,75 Liter (€ 26,67 / Liter)
€ 14,00*
0,75 Liter (€ 18,67 / Liter)
€ 18,00*
0,75 Liter (€ 24,00 / Liter)

Recently viewed items:

€ 18,00*
0,75 Liter (€ 24,00 / Liter)